پارچه حریر انواع مختلفی دارد

پارچه کرپ انواع گسترده ای دارد و جزو لاکچری ترین پارچه ها در گذشته به شمار می رفت. پارچه کرپ ژرژت برای دوخت لباس محبوبیت بسیار زیادی دارد. تفاوت های زیادی بین لباس های خوش دوخت که ماندگاری طولانی دارند و لباس هایی که به سرعت شکل خود را از دست می دهند وجود دارد. بیشتر پلی استرها تخریب ناپذیر هستند، به این معنی که در محل دفن زباله ها بین ۲۰ تا ۲۰۰ سال تجزیه نمی شوند. در ادامه با بیشترین پارچه های لباسی که نامشان بیشتر به گوش رسیده، آشنا شوید. پارچه های کتان بسیاری از ویژگی های پارچه های پنبه ای را دارند با این تفاوت که پارچه های کتان زودتر خشک می شوند، تمیز کردن آن ها آسان تر است چون دارای بافت گیاهی هستند و لکه های ایجاد شده بر روی آن ها خیلی راحت پاک می شود و همچنین ضخامت آنها متغییر است به طوری که متناسب با فصول سال، ضخامت پارچه های کتان نیز متغیر است. پارچه ساتن پشت کرپ که پارچه ای دورو است با تکمیل ساتن در یک رو و کرپ بر روی دیگر تولید می شود.

همچنین میتوان با استفاده از پلی استر و نایلون نیز این پارچه را تهیه و تولید کرد. پلی استر از مشتقات روغن است که منبع اصلی آلودگی می باشد. از پارچه های با الیاف طبیعی در صنعت مد و پوشاک استفاده می شود و از پارچه های با الیاف مصنوعی از جمله ریون و پلی استر نیز جهت دوخت مبلمان، سرویس خواب و برخی لباس ها استفاده می شود. از جمله این الیاف میتوان به الیاف طبیعی گیاهان پنبه اشاره کرد. از جمله این لباسها میتوان به انواع پیراهنها و کت و شلوار، بلوز و… از جمله این لباسها میتوان به لباسهایی اشاره کرد که دکمه دارند و یا انواعی از پیراهنها را نام برد. این پرچه های براق علاوه بر زیبایی خاصی که دارند، بسیار مقاوم و با دوام هستند. پارچه کتان، بافتی بسیار نرم دارد و دوام آن نیز قابل توجه است. در هنگام تولید این پارچه، از بافتی بسیار ساده استفاده میکنند و طرحی شطرنجی را بر روی آن به وجود میآورند.

پارچه ی کتان که به سبکی و تابستانی بودن معروف است، از گیاه تولید می شود. چلوار نوعی منسوجات پنبهای است که از الیاف پنبهی نیمه پردازش شده تولید میشود. پارچه ریون یا پارچه ویسکوز الیافی هستند که پایه طبیعی دارند همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی سلولزی اسلام پارچه ویسکوز دارد که فرایند شیمیایی در دو نوع پرز کوتاه و الیاف پرز بلند ایجاد می شود دارای استحکام و کمی می باشد لباس های ویسکوز(ریون) در فصل تابستان طرفدار زیادی داره و باید بدانیم که پارچه ویسکوز دارای جذابیت بالایی است. جیراز پوست بز و گوساله تهیه میشود که طی فرایند و مراحل خاص به وسیله دستگاه های مخصوص رخ آن را پرداخت می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر درداخل دیگر محصولات استفاده می گردد. اگر قصد خرید عمده پارچه از یک پارچه فروش را دارید بهتر است تا پیش از انجام کامل این فرایند، یک متر پارچه را به صورت تست خریداری کرده و آن را به خوبی بررسی کنید. در هنگام خرید پارچههای پنبهای برای اینکه مطمئن شوید پارچه مناسبی را انتخاب کنید دست خود را به آرامی روی پارچه بکشید اگر لمس لطیف و نرمی را احساس کردید پارچه مناسبی را انتخاب کردید.

به طور کلی مهمترین نکته به هنگام خرید پارچه شناخت درست آن میباشد. برای اینکه کمد لباسمان از لباس های با کفیت پر شود، باید هنگام خرید لباس به جنس پارچه توجه کنیم. بسیاری از افراد در هنگام انتخاب پارچه مناسب برای لباس خود دچار سردرگمی میشوند چراکه انواع مختلف پارچه و کاربردهای آن را نمیدانند. این پارچه نیز در رنگ های مختلف در بازار موجود است. پارچه های کشمیری عمدتا از بز های کشمیر بدست می ایند. کرپ ظاهری زیبا و چین دار و برجسته دارد که عمدتا از جنس پشمی یا ابریشمی است. پارچه کتان که به آن پارچه نخی نیز گفته میشود یکی دیگر از انواع پارچه در طراحی لباس به شمار میرود. این مدل از پارچه ها به دلیل ریز بودن الیاف های موجود در آن از پارچه هایی با پشم گوسفند ساخته شده اند سبک تر وگرم تر هستند. این نوع الیاف بهصورت لیف در دسترس نیستند و ریشه معدنی دارند. در گذشته، این نوع از محصولات با استفاده از ابریشم و کتان تولید میشدند. از پارچه کشمیر در بیشتر موارد برای تولید لباسهای پاییزه و زمستانه مانند پالتو، بلوز پاییزی، کت، جلیقه و… این نوع پارچه در میان انواع پارچه در طراحی لباس برای دوختن لباسهای مختلف استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید