پارچه ریون چیست ؟

از کاربردی ترین انواع پارچه برزنت می توان به برزنت های شمعی اشاره نمود.برزنت های شمعی در ساخت چادرهای محافظتی اتومبیل ها – مسقف سازی های موقت ضد باران – پوشش محافظتی اجناس در انباری ها -ساخت لانه حیوانات – ساخت آلاچیق – به عنوان پوشش بالکن – پوشش استخرها – ساخت سایبان و … پارچه های مختلف، نام های مختلفی دارند که در صنعت و بازار گاهی یکسان و برابر نیستند. با رشد صنایع نساجی امروزه میتوان برای هر کاربردی، پارچه متناسبی را در بازار یافت. هر پارچه خصوصیات خاص خود را دارد که متناسب با نیاز و هدف شما میتواند انتخاب مناسبی باشد. چیت، همچنان هم طرفداران خاص خودش را دارد و با رنگهای جذاب و زنده، از جمله منسوجات محبوب به شمار میرود. کشمیر یکی نرمترین و ظریفترین الیاف حیوانی به شمار میرود و اغلب به رنگهای خاکستری، زرد نخودی و سفید وجود دارد. این محصولات، نوعی پارچه بیرنگ (عموما به رنگ سفید یا نباتی) است که از الیاف پنبه بافته میشود. درواقع پارچه کشمیر از نوعی الیاف طبیعی بانام کشمیر تولید میشود. نرم بودن و ظرافت این پارچه بهقدری است که اگر قطر پشم یک گوسفند عادی، 36 میکرون باشد، قطر پشم بز کشمیر 7 الی 19 میکرون است.

برک نوعی محصول زیبای دستباف ضخیم است که بافتی ریز دارد و از کرک بز یا شتر تهیه میشود. برک معمولا به رنگهای خاکستری، سفید، مشکی، شیری و قهوهای تولید میشود. امروزه طرحها و رنگهای بسیار زیادی از این نوع پارچه برای هر نوع سلیقه ای تولید میشودو ناگفته نماند که این طرح پارچه القا کننده گرماست ! بنابراین تولید و استفاده ی اکریلیک برای سلامت انسان، محیط و حیوانات خطرناک است، پس به چه دلایل قانع کننده ی بیشتری نیاز داریم تا از خرید آن جلوگیری کنیم؟ الیاف بامبو: بامبو انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوستدار محیط زیست است. امروزه پارچهها با توجه به پیشرفت تکنولوژی، دارای انواع بسیاری هستند. ویسکوز: بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایهی طبیعی و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. پارچههایی که از الیاف طبیعی تولید میشوند، جریان هوا را به خوبی رد میکنند و باعث خنک شدن بدن و جلوگیری از تعریق میشومند.

از این نوع پارچه معمولاً در دوخت انواع لباسها و دکوراسیون منزل استفاده میکنند. بسته به نوع حیوانی که پشم از آن گرفته می­شود، کیفیت پارچه متفاوت است. نوعی مدل نخی از الیاف پنبه است که عموما برای دوخت چادر و روسری کاربرد دارد. برای تولید منسوجات چیت آهاردار از الیاف دیگری مانند پنبه یا پلیاستر هم استفاده میشود. چیت آهاردار، کمی خشکتر از چیت ساده است و البته به شکل نیمه آهار وجود دارد. متقال، درشتبافت و کمی خشن است و قیمت ارزانی دارد. نکته مهم درباره پارچههای پنبهای راحتی در هنگام دوخت لباس در مقایسه با سایر پارچهها است. البته باید گفت که الیاف پنبهای گرمتر و ضخیمتر هستند و به همین دلیل از این الیاف بیشتر در فصل زمستان و سرما استفاده میشود. الیاف پارچههای مصنوعی از مواد غیر ارگانیک (و یا مواد ارگانیک ترکیبشده با مواد شیمیایی) ساخته میشوند. پارچههای ابریشمین را نباید با آب شستوشو داد و با حرارت زیاد اتو کرد. اصل این پارچه از ابریشم تهیه شده است ولی میتوان آن را از الیاف مصنوعی مثل پلیاستر و نایلون نیز درست کرد. گرچه این ریون شبیه ابریشم است و از لطافت و درخشندگی خاصی برخوردار است اما در برابر آب و رطوبت بهسرعت تغییر حالت میدهد.

پارچه چیت حساسیتزا نیست، هوا را به خوبی از خودش عبور میدهد و دوام بسیار بالایی دارد. اگر از پارچه چیت استفاده کنید، تعریق بسیار کمی دارید و بدنتان خنک میماند. پارچههای صد در صد کتان، رنگپذیری کمی دارند و کتانهای رنگی معمولا مقدار زیادی رنگ پس میدهند. متقالها نیز دو نوع دارند که نوع اول آنها صد در صد پنبه و نوع دیگر، متقال موادی است. متقال موادی از ترکیب شدن با مواد دیگر مانند پلیاستر یا فلامنت تولید میشود. کشمیر نوعی بافت است که از بز کشمیر یا دیگر انواع بز به دست می آید. این الیاف از بز آنگورا تهیه میشود و در تولید لباسهای گرم و مناسب پاییز و زمستان بسیار کاربرد دارد. به نظر شما کدام نوع از الیاف پارچه، بهتر و کارامدتر است؟ نوع ساده آن خنک و نازک و برای دوخت همه نوع لباسی مناسب است. از این پارچه برای مصارف صنعتی و بویژه دوخت لباس آتشنشانها استفاده میشود و ضدحریق است. راههای بسیاری وجود دارند که شما میتوانید با استفاده از آنها، برای مدل لباس خود ایده بگیرید. اشاره کرد. که البته پارچههای معرفی شده در نحوه قرارگیری و مقدار نخهای تار و پودی تفاوت عمده دارند. از جمله این لباسها میتوان به انواع و اقسام تیشرتها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید