پارچه میکروفایبر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع پارچه های طبیعی در دو گروه ساخته شده از حیوانات یا گیاهان قرار میگیرند. پارچهها را میتوان عموما در سه دستهی طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی از این دو طبقهبندی کرد. تولید کنندگان منسوجات مصنوعی این دو الیاف را جداگانه تولید و سپس با استفاده از گرما با هم ترکیب میکنند. طراحان اصلی این نوع پارچه پلی استر را با پلی آمید ترکیب کرده تا هم افزایی، جذب و دوام بسیار خوبی را ایجاد میکند. یکی دیگر از موضوعاتی که پارچه فروشها به شما نمیگویند این است که در برخی از پارچهها مثل تترون وزن محصول نیز بسیار مهم بوده و نشانه خوبی برای تشخیص دادن کیفیت آن است. از آنجا که مایکروفایبرها در جذب آب بسیار عملکرد خوبی دارند و همچنین دوام نسبتا بالایی را نسبت به سایر پارچهها دارند، به همین دلیل طراحان پارچه از این نوع ماده برای ساخت حوله استفاده میکنند. لباسهای تهیهشده از پشم کشمیر معمولاً بسیار گرانقیمت هستند و همین امر متقلبان را به کلاهبرداری وامیدارد و لباسهای باکیفیت پایین را بهعنوان کشمیر باقیمتهای بالا میفروشند. فرآیند تولید این مدل پارچه هزینه زیادی ندارد، به همین دلیل پارچه ویسکوز گرانقیمت نیست و طرفداران زیادی دارد. مطابق توضیحات انجمن “داستان سبز” فرآیند تولید پلی استر بازیافت شده نسبت به پلی استر معمولی ۳۵٪ کمتر آب مصرف می کند.

پارچه های مصنوعی دوام بیشتری داشته اما ارگانزا بسیار لطیف و مستعد پارگی است که با سوراخ های کوچکی در سراسر پارچه مشخص می شود. علاوه بر این پلی استر ساختار ریز الیاف را ایجاد میکند که پلی آمید تامین کننده قسمت عمدهی آن است. به عنوان یکی از اولین محصولات توسعه داده شدهی میکروفایبر شناخته میشود؛ اولترا سوییت را میتوان رقیب اصلی چرم جیر دانست. چرم طبیعی: چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه تهیه می شود. جالب است بدانید انوع خاصی از میکرو فایبرها در صنایع چرمی استفاده میشود که از طریق آن کمربند، کیف پول، کیف دستی و سایر لوازم اکسسوری که معمولا از طریق چرم مصنوعی یا طبیعی ساخته میشوند، تولید میگردد. یکی از دلایل محبوبیت پلی استر به این خاطر است که فرد می تواند برای ۶۸ روز لباس ساخته شده از پلی استر را بپوشد بدون آنکه به اتو کردن نیازی داشته باشد. این ماده به عنوان یک فیلتراسیون کاربردهای مختلفی را در صنعت دارد و به عنوان مثال از میکروفایبرها به عنوان ماده عایق استفاده میکنند.

تولید کنندگان مبل گاها به دلیل قابلیت جذب ترکیبی و نفوذ ناپذیری گاهی از این الیافها برای تودوزی مبلمان خود استفاده میکنند. الیاف استفاده شده در پارچههای میکروفایبر به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند میتوانند آلودگی بیشتری را نسبت به سایر پارچه ها جذب کنند. او اینکار را با تغییرات شیمیایی بر روی الیافی که از یک درخت به دست آورده بود انجام داد. همچنین پلی استر از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و همچنین کشش و چین و چروک برخوردار است. پلاستیک: مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباسها که گرما ساز است. لیوسل: لیوسل یک شکل از ریون است که شامل فیبرهای سلولوزی است که توسط خمیر کاغذ حل شده تولید می شود. پارچه های میکروفایبر در زمینه های مختلف بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. پارچهای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده میشود. علّت آن این است که در گذشته چون پارچه با دست بافته میشد، پارچههای موجود کمتر به یکدیگر شباهت داشتند؛ ولی امروزه در پرتو ماشینی شدن دستگاههای بافندگی، پارچههای مشابه یکدیگر از لحاظ مواد اوّلیه و شکل، فراوان است.

با این وجود لینن مرغوب از ویژگی هایی بسیار عالی تری نسبت به لینن نامرغوب برخوردار است چون در تهیه آن از ترکیب کتان و ویسکوز استفاده می شود. پارچه ژرژت وزن بسیار سبکی دارد و رنگ آن نیز کاملاً مات است. میتوان پارچههای طبیعی را به زیردستههای متنوعتری نیز تقسیم کرد. به این نکته توجه کنید که یک بوم بد تا چه اندازه میتواند یک نقاشی خوب را خراب کند و همین امر در مورد چاپ هم صدق میکند. میکروفایبرها همچنین برای تولید پادری و پتو هم استفاده میشوند. از نظر فنی میکرو مودلها همان میکرو فایبر است که قطر الیاف آن کوچکتر است، میکرو مودلها از ۱۰۰درصد الیاف پلی آمید تشکیل شده اند که به عنوان یک جایگزین نرمتر و لطیف تر نسبت به پارچههای میکرو فایبر استفاده میشود. الیاف مصنوعی و پیچ وتاب موجود در بافت آن کمی زبر است. این ماده معمولا از بطری های پلاستیکی موجود در محل دفع زباله ها ساخته می شود که راه حلی خارق العاده برای رفع مشکل آلودگی پلاستیک بوده و نیاز به مواد خام را کاهش می دهد. این الیاف از تارهای موجود در بذر (پنبه)، ساقه یا لیفهی درختان (کتان و کنف)، برگ (سیزال) و پوست (نارگیل) به دست میآیند.

دیدگاهتان را بنویسید