پارچه میکروفایبر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نکته ی دیگری که باید در مورد پارچه ها به آن توجه کرد این است که برای هر نوع لباسی باید از یک جنس پارچه استفاده کرد که با مدل لباس نیز همخوانی داشته باشد.در مقالات پیشین انتخاب لباس مجلسی متناسب با فرم بدن را مورد بررسی قرار دادیم و در این مقاله برای این که بهتر بتوانید متناسب با مدل لباسی که مدنظرتان است نوع پارچه ی آن را انتخاب کنید، قصد داریم شما را با انواع پارچه آشنا کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید. به دلیل مرغوب بودن، لطافت و زیبایی، بسیاری از افراد به استفاده از این محصول علاقه دارند. پارچه جین که در ایران اغلب آنرا با نام lee یکی از برندهای تولید کننده پارچه جین میشناسند، پارچه ایست دارای تار و پودهای فشرده و مشخص از جنس پنبه.این پارچه به سبب زیبایی و استحکام بالا در میان مردم دارای محبوبیت بسیار زیادیست که باعث شده طی سالیان این پارچه همچنان جایگاه خود را در رتبه های بالا حفظ کند. پارچه نخی به راحتی هوا را از میان تار و پود خود عبور میدهد و برای افرادی که پوست های حساس دارند بسیار مناسب است و از این پارچه برای دوخت انواع لباس استفاده میگردد.

این پارچه زیبا در دوخت انواع روسری، کراوات، لباس های مجلسی و … این نوع پارچه نیاز به مراقبت دارد و نباید آن را با آب شست و شو داد و یا با حرارت زیاد اتو کرد؛ بلکه بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود. در نهایت برای خشک کردن کفشهایتان اگر خیس و مرطوب هستند، درون آن کاغذ بگذارید و اجازه دهید تا خودش خشک شود. پارچهی میکروفایبر بافت وافل (Waffle weave microfibre) به دلیل طرح شبکهای که دارد منحصرا برای تمیز کردن شیشهها استفاده میشود و گزینه بسیار مناسبی برای اینکار است. پارچه ی جیر نیز مانند چرم منشا حیوانی دارد که در ساخت آن از پوست گوسفند،بز و گوسالهاستفاده میگردد که با روشهایی خاص دباغی شده و سطح گوشتی آنها حالتی مخمل مانند به خود میگیرد. حالا که با تار و پود پارچه آشنا شدیم بهتر است که به سراغ انواع پارچهها برویم تا دقیقتر آنها را بشناسیم. میتوان گفت تقریبا همۀ پارچهها از نخ هستند که الیاف آنها ممکن است منشا گیاهی (پنبه، کتان،کنف و…)، حیوانی (ابریشم، پشم و…)، معدنی (پنبه نسوز، شیشه و…) و یا مصنوعی (نایلون، داکرون، ترگال و… ) داشتهباشد، اما در کشور ما پارچه نخی صرفا به پارچههایی اطلاق میشود که نخ آنها از الیاف پنبه درست شده باشد.

منشاء الیاف طبیعی به دو دستهی گیاهی مثل پنبه، کتان و کنف و یا منشاء حیوانی از جمله ابریشم، پشم، چرم و خز حیوانات تقسیم بندی میشود. پارچه کنفی پایه ی گیاهی دارد و از الیاف ساقه گیاه شاهدانه تولید میشود. این پارچه زیبا حالتی کرکی دارد که یک روی آن صاف و روی دیگر دارای پرزهای لطیف و نزدیک به هم و به یک سو خوابیدهاست که در ساخت آن از پنبه، ابریشم، پشم و یا کتان استفاده میشود و برای لباس های مجلسی گزینه مناسبی می باشد. این کار به روشی شبیه به پلی آمید ( یا نایلون ) و بافت پلی استر ساخته شدهاست . مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباسها که گرما ساز است. برزنت های شمعی دارای مواد یو وی (ضد ماورا بنفش نو خورشید) بوده و در برابر آفتاب و عوامل طبیعی نمی پوسد. ساختار این پارچهها دارای کپسولهای خاصی است که به دما پاسخ میدهند، بسته به آبوهوا کوچک یا منبسط میشوند و درنتیجه بدن را در برابر گرم شدن محافظت میکند.

چرم پارچهای بسیار بادوام و مقاوم در برابر چین و چروک است و براساس نوع، درجه و نحوه تولید، میتواند ظاهر و شکل متفاوتی به خود بگیرد. کاربرد دارد. دیبا، پرنیان و پرند نام هایی بوده است که درباریان متاسب با طرح های روی پارچه ابریشم به آن نسبت میدادند. پارچه ی ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. پارچه کرپ از الیاف ابریشم یا پشم تولید شده و بافت ساده ای دارد. ابریشم رنگپذیری بسیار خوب و طیف رنگی گستردهای دارد. برای مثال دیبا به پارچه ابریشمی تک رنگ و پرنیان به ابریشم چند رنگ نسبت داده شده است. از جمله ویژگیهای پارچههای میکروفایبر شنیل (پارچه ماکارونی) ضخیم بودن و ظاهر انگشتی مانند آن است که توسط پارچههایی نازک نگه داشته میشوند. به گزارش سایت شهر پارچه، قیمت پارچه فاستونی ایرانی از متری ۱۵۵هزار تومان شروع میشود و برای نمونههای ضخیم کاملا پشمی کارخانههای برتر تا متری ۳۶۰هزار تومان هم میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید