پارچه میکروفایبر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

قسمتهای پوشانده نشده با موم، جمع میشوند و وقتی موم را برمیدارند، پارچه حاصل ظاهری چروکیده دارد. بعد مثل کاغذ یا چوب می سوزد و بویی شبیه به آنها دارد و وقتی کاملاً در آتش سوخت خاکستری از آن باقی می ماند. پنبه و نخ خم نمی شود، همانطور که با شعله برخورد می کند صاف می ماند. پس از خاموش شدن شعله باید به سه چیز توجه کنید؛ بو، چگونگی سوختن، و خاکستر. پنبه بوی کاغذ روی آتش می دهد و وقتی شعله را خاموش می کنید درخشش نارنجی رنگی خواهد داشت. وقتی پنبه خالص را می سوزانید باید بویی شبیه کاغذ یا همان بویی که از سوختن برگ ها یا چوب می آید حس کنید. وقتی پارچه تا آخرین میلیمتر سوخت، بگذارید خنک شود و به خاکستر آن توجه کنید. تنوع پارچه های لباسی با توجه به تنوع ترکیب الیاف مصنوعی و طبیعی با یکدیگر، بسیار است. این کرپ خشن و زبر است و رنگ طبیعی الیاف خودش را دارد. کرپلین یکی از برندهای تولید پارچه کرپ است که از دهه ۱۸۰۰ میلادی وارد بازار کار کرپ شد، این کرپ به نام شرکت خودش معروف است و بهدلیل ترکیب فرایندهای تولید پارچه مدرن مختلف با یکدیگر موردتوجه واقع شده است.

این پارچه در سال 1941 اختراع شد و از آن جایی که نیاز به اتو کردن ندارد و چروک نمی شود، با شعار “68 روز بدون اتو کردن بپوشید” وارد صنعت پوشاک شد. این نوع پارچهها برای پوشاک بادواماند، تنفسپذیری خوبی دارند و به سادگی تمیز میشوند. از نایلون ابتدا برای ساخت برس مسواک و جوراب زنانه استفاده می شد سپس در جنگ جهانی دوم برای تولید چتر نجات از نایلون استفاده شد. برای این کار یا از روی پارچه غلتک داغ را با فشار برای ایجاد الگو عبور میدهند یا اینکه آن را با الگوی مومی میپوشانند و سپس در محلولی قلیایی غوطهور میکنند. تولید کنندگان منسوجات مصنوعی این دو الیاف را جداگانه تولید و سپس با استفاده از گرما با هم ترکیب میکنند. البته امروزه با پیشرفت فناوریهای روز دنیا، تولید آن هزینه کمتری داردو صفت مخملی اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این پارچه دارد. به دلیل بافت خاصی که جیر دارد حس گرمی و لطافت را به خوبی در فضا انتقال می دهد. علاوه بر آشنایی با انواع پارچه، ویژگیهای آنها، و همچنین اسم انواع پارچهها، هر طراح باید نسبت به محصولی که قصد تولید آن را دارد نیز آگاه باشد و کاربردهایش را بداند، تا بتواند نسبت به محصولی که خلق میکند، بهترین و مناسبترین پارچه را انتخاب کند!

دورس: نوعی پارچهی نخی که با الیاف پنبه بافته میشود و نسبت به دیگر پارچههای نخی ضخیمتر و مقاومتر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسهی گرم کن ورزشی استفاده میشود. نخ یا پنبه باید نرمتر از مواد دیگر به نظر برسد و همچنین بافت بیشتری نسبت به پلی استر داشته باشد. این کرپ با استفاده از نخهای محکم تابیدهشده بهعنوان پود به دست میآید و الگوی بافت آن ساده است. نخ کرپ موجود در این پارچه بسیار محکم تر از نخ های استاندارد می باشد. الیاف کشمیر بسیار کمیاب و گرانقیمت است. یکی دیگر از راه های تشخیص پارچه نخی اصل، استفاده نکردن از دست است. روش های بالا را فقط در صورتی امتحان کنید که پارچه هیچ برچسبی نداشته باشد. در هر حال در اینجا سوال مهمی مطرح است: این پارچه ها چه تاثیری بر محیط زیست و بدن ما دارند؟

چه کسی فکرش را می کرد که برگ های آناناس را بتوان تبدیل به پارچه کرد؟ پارچه میکروفایبر در طول استفاده، میکرو الیافها را به هیدروسفر (hydrosphere) تبدیل میکنند، منابع آبی را آلوده میکند و در نهایت به آلودگی محیط زیست منجر میشوند. پارچههای مصنوعی باتوجهبه هدفی که برای آن تولید میشوند ویژگیهای متفاوت و فراوانی دارند. تارتان اصالتا از پشم بافته میشد اما امروز از سایر الیاف دیگر هم بافته میشود.این پارچههای پشمی در اصل برای متمایز کردن خاندان و طوایف مختلف به کار میرفتهاند اما حالا، بخشی از مُد روزانه شدهاند. الیاف این پارچه از یک بافت ساده و بافت گرهای به هم بافته شده است. سعی کنید یک تکه از آنرا پاره کنید. یک تکه پارچه را به کمک کبریت با فندک آتش بزنید. همچنین پارچه، در حفظ و معرفی فرهنگ و ملیت یک کشور هم نقش مهمی را ایفا میکند، پس انتخاب و یا طراحی یک پارچه باید با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. افرادی که طراحی لباس انجام میدهند معمولا به دنبال این هستند که لباس متفاوتی را طراحی کنند، این لباس متفاوت تنها از نظر الگو و برش متفاوت نیست بلکه استفاده از پارچه های خاص است که آن لباس را منحصر به فرد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید