پارچه میکروفایبر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کشمیر نوعی پارچه طبیعی با نرمی بسیار بالا است و از طرف دیگر، عایق بسیار خوبی هم به شمار میرود. از جمله این الیاف میتوان به الیاف طبیعی گیاهان پنبه اشاره کرد. از جمله این لباسها میتوان به انواع پیراهنها و کت و شلوار، بلوز و… از این رو هنگامی که شما تصمیم به خرید این محصول میگیرید، انواع مختلفی از پارچهها پیش روی شما قرار میگیرد. استفاده میشود. و هم برای استفاده از وسایل منزل مانند زیر پرده ای و یا رو بالشتی استفاده میشود. مثلاً با استفاده از آن پرده و یا روبالشی مورد نظر خود را میدوزند. با استفاده از پارچه کرپ میتوانید انواعی از لباسها را تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. کرپ ظاهری زیبا و چین دار و برجسته دارد که عمدتا از جنس پشمی یا ابریشمی است. ظاهر این پارچه، برجسته و چیندار است و وزن آن به طور معمول، سبک تا متوسط است. پارچههای کشمیر به طور معمول از چند مدل پشم به وجود میآیند تا وزنشان افزایش پیدا کند. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا کاربرد انواع پارچه در طراحی لباس را بررسی کنیم. یکی از کاربردهای اساسی انواع پارچه در طراحی لباس و دوختن انواع مختلف لباسها است. موسلین یکی از انواع پارچه پنبهایست که با یک روش بافت کاملاً ساده بافته میشود.

در حقیقت طرح این مدل پارچه از طریق فرآیند بافت ایجاد میشود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است. امروزه طرحها و رنگهای بسیار زیادی از این نوع پارچه برای هر نوع سلیقه ای تولید میشودو ناگفته نماند که این طرح پارچه القا کننده گرماست ! از این طرح پارچه برای درستکردن انواع لباس، روتختی، پرده، ملافه و حتی کاغذ دیواری و ظروف چینی هم استفاده میشود. از دیگر زیرمجموعههای ویسکوز مانند مودال برای بافت لباس زیر و انواع حوله بهره برده میشود. علاوه بر این، به دلیل احساس نرمی و گران بودنش، یک پارچه مجلل به حساب میآید و گرانتر از پنبه یا ویسکوز است. از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می شود . است. این پارچه به دلیل استقبال مردم، تولید و فروشی زیادی دارد. همچنین قدیمیترین نوع شناختهشدهی پشم که در حفاریهایی در کشور مکزیک به دست آمده است به 1500 سال پیش از میلاد مسیح اشاره دارد. در حقیقت میتوان گفت نخ پنبه، از اصلیترین انواع الیاف است که خود از الیاف مختلفی تهیه میشود.

بعد از اینکه راه های تشخیص مرغوبیت پارچه را شناختید نوبت آن است که به معرفی انواع مختلف پارچه بپردزیم به طور مختصری آن هارا بررسی کنیم. در این روش چند حالت پیش می اید که ما از این طریق میتوانیم نوع و کیفیت پارچه را تشخیص دهیم. ✔️اسلیپر: سبک، دارای جلای مسی رنگ در بخش رویی و حالت کتان در بخش زیرین، قابل استفاده در دوخت لباس و ساخت صنایع دستی. نه تنها پنبه سازگار با محیط زیست است بلکه نرمی و دوام آن زندگی را لذت بخش تر می کند. ✔️مونرو: دارای وزن متوسط و حالتی لخت و افتاده، گرما را در خود نگه می دارد، قابل استفاده در دوخت اکسسوری، بخش داخلی کیف، اکسسوری های مربوط به عروس. این پارچه ها قابلیت مقاومت در برابر اب را دارند و به نوعی ضد آب هستند. گینگهام نوعی پارچه نخی است. پارچه کتان که به آن پارچه نخی نیز گفته میشود یکی دیگر از انواع پارچه در طراحی لباس به شمار میرود. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که بعد از خاموش کردن پارچه، نخی که از آن به جای مانده است نایلینی و سفت و گوله ای باشد معنی آن این است که پارچه از جنس الیاف مصنوعی است.

پارچه های کتان بسیاری از ویژگی های پارچه های پنبه ای را دارند با این تفاوت که پارچه های کتان زودتر خشک می شوند، تمیز کردن آن ها آسان تر است چون دارای بافت گیاهی هستند و لکه های ایجاد شده بر روی آن ها خیلی راحت پاک می شود و همچنین ضخامت آنها متغییر است به طوری که متناسب با فصول سال، ضخامت پارچه های کتان نیز متغیر است. ابریشم یک نوع فیبر طبیعیست که توسط کرم ابریشم برای درست کردن لانه و پیله این حشره ایجاد میشود. البته برخی پارچه ها هم مانند پارچه ابریشم، از تار های ابریشم تولید شده از طریق کرم ابریشم استفاده می شود. میکروفایبر یکی از کم هزینهترین منسوجات مصنوعی است، البته اگر چه از منسوجات سادهتری (به لحاظ ترکیب ساختار و تولید) مانند پلی استر و پلی آمید گران تر است اما قیمت آن بسیار مناسبتر از ابریشم، پنبه یا سایر الیاف طبیعی است. کرپلین یکی از برندهای تولید پارچه کرپ است که از دهه ۱۸۰۰ میلادی وارد بازار کار کرپ شد، این کرپ به نام شرکت خودش معروف است و بهدلیل ترکیب فرایندهای تولید پارچه مدرن مختلف با یکدیگر موردتوجه واقع شده است. پارچه کرپ یکی از پرمصرفترین پارچهها در میان انواع پارچه در طراحی لباس به شمار میرود که از الیاف ابریشمی، پشمی و یا مصنوعی به وجود میآید.

دیدگاهتان را بنویسید