پارچه – ویکی فقه

پارچه های ساخته شده از آکریلیک گرم و نرم هستند. در صورتی که این پارچهها، به شست و شوی اساسیتری نیاز دارد، توصیه میشود که اصلاً از مواد سفید کننده، لک بر و هرگونه مواد شست و شوی قوی استفاده نکنید. پارچه های ابریشمی به دلیل لطیف بودن و درخششی که دارند محبوب هستند. موهر از دیگر پارچههایی است که منشأ حیوانی دارند. پارچه ژاکارد یکی از انواع پارچههایی است که در صنعت نساجی تهیه شده و این روزها مورد استفاده بسیاری از بانوان قرار گرفته است. زیرا کالایی است که هرگز نمیتوان از تهیه، تولید و مصرف آن بازماند. از محبوب ترین انواع پارچه که نوعی چرم است. ژاکارد، پارچهای محبوب است که در اکثر مکانها از آن استفاده شده است. همچنین از آنجایی که قدمت پارچهبافی در ایران به حدود هزارسال پیش میرسد، بنابراین میتوان دریافت که انسان قبل از مهارت در پارچهبافی، باید هنر و مهارت ریسندگی و تولید نخ را فراگرفته باشد، بنابراین بررسی تحول و تکامل صنایع ریسندگی، بافندگی و چاپ پارچه ضروری مینماید که در ابتدای کتاب به آن مسائل پرداخته شده است. در کتاب حاضر نویسنده وضعیت نساجی ایران را در ادوار مهم تاریخی بررسی کرده است و انواع منسوجات، شیوههای تزئینی پارچه و مراکز مهم بافت را در هر دوره مورد بررسی قرار داده است.

برای بررسی پارچهها دو دسته طبیعی و مصنوعی، را مورد ارزیابی قرار میدهیم. پارچههای ژاکارد از دسته پارچههای مجلسی به حساب میآیند بنابراین نوع استفاده و مراقبت از آنها نیز متفاوت است. مجلسی بودن پارچه ژاکارد، صاحبان تالارها، هتلها، رستورانها و کافههای مختلف را بر آن میکند که با استفاده از این پارچه در پردهها، نشیمن گاهها و حتی رو میزی اتاقها به زیبایی هرچه بیشتر این فضاها کمک کنند. همچنین در دوخت مانتوهای مجلسی، پیراهن و کتهای مجلسی که در طبقه رسمی قرار دارند، از پارچههای ژاکارد پفکی استفاده میشود. برخی از افراد برای دوخت لباس از این نوع پارچه استفاده میکنند که نیاز به شستشو زیادی ندارد. اکثر افراد در طول روز با این پارچه سر و کار دارند، اما یا اسم آن را نمی­دانند یا با آن آشنایی ندارند. در فرایند چاپ روی پارچه میتوان از اکثر این پارچهها بهره گرفت. پس از اتمام بافت، عملیات رنگرزی و چاپ به شیوه های مختلف ممکن است بر روی آنها صورت گیرد. این پارچهها علاوه بر گرما دارای نرمی بوده و بسیار در تهیه کتها و ژاکتها مورد استفاده قرار میگیرد. پارچههای متنوع ژاکارد دارای بافتهای متنوعی هستند که آنها را از هم متمایز میکند. به شما توصیه میکنیم که رنگهای خنثی را مانند مشکی، طوسی و کرمی را برای کتوشلوارهای مردانه انتخاب کنید .

پارچه ژاکارد توسط ماشینهای ژاکارد تولید میشود و به همین دلیل یک پارچه ماشینی به حساب میآید و دارای طرحها و رنگهای مختلف است. ژاکارد نوعی پارچه است که به دلیل طرحهای بافته شده با الیاف نخ، مصرف کننده آن از عوارض آلرژیزای رنگهای شیمیایی در امان است. این نوع پارچه از یک پارچه نرم و کشی است که از پشم تولید میشود. احساس خودآرایی و زیبایی باعث شده است که پوشاک دیگر به عنوان یک نیاز اساسی مطرح نشود، بلکه به نوعی مظهر زیبایی برای انسان تبدیل گردد. امروزه کرپ دوشین را از پلیاستر هم تهیه میکنند که از نظر ظاهری به کرپ دوشین ابریشمی شبیه است اما از آن خیلی ارزانتر است. این کرپ پارچهای سبک تا متوسط است، در برابر چروکشدن مقاوم است و اغلب از آن برای پیراهن، شلوار و کتوشلوار استفاده میکنند. تاپ تی شرت شلوار شلوارک و … نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر میخواهید عمر و دوام کتوشلوارهای مردانه طولانی شود و هرسال مجبور به خریدنِ پارچه کتوشلوار نشوید، بهتر است آنها را بااحتیاط و بر اساس دستورالعملها بشویید و اتو کنید.

میزان کشش نخ در هنگام بافت پارچه بر میزان لختی پارچه تاثیرگذار است. ساتن یکی از سه عمده محصول بازار است که اغلب در کنار بافت ساده و پارچه ای به کار می رود. الیاف این پارچهها از دسته الیافهای نرم و مات هستند و به این علت که علاوه بر سبکی، با بدن انسان سازگار تر هستند، بیشترین قابلیت را در تهیه انواع دامنها، کتها و شلوارها دارند. پارچههای ژاکارد به دلیل قابلیت ضد جذب آب مناسب برای تشکهای طبی هستند. از دیگر ویژگی های خوب آن می توان به جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیطهای سرد اشاره کرد. از مهم ترین ویژگی های این پارچه ها می توان به عدم ایجاد حساسیت های پوستی و همچنین خنک بودن آنها به دلیل تبادل مناسب هوا در آنها اشاره نمود. البته برخی پارچه ها هم مانند پارچه ابریشم، از تار های ابریشم تولید شده از طریق کرم ابریشم استفاده می شود. تار و پود پارچه جناغی پارچه جناغی دوم 45 چپ شیب دار پنبه پارچه است.

دیدگاهتان را بنویسید