پارچه ژاکارد از کاربرد تا مزایا + تاریخچه، الیاف و عکس – ایمنا

ساعتی پیش حریق در کارخانه تولید پارچه در شهرک صنعتی ایوانکی گزارش شد و بنا به گفته مسؤولان، یک واحد تولیدی حریر پارچه الیاف دچار حریق شده بود. گروه حوادث: آتش سوزی در واحد تولیدی حریر پارچه الیاف در شهرک صنعتی ایوانکی یک مصدوم بر جای گذاشت. تمام گروه ها در مقاطع کارشناسی پیوسته، ناپیوسته و کاردانی نیز فعالیت دارند. این دانشکده در حال حاضر دارای چهار گروه، نوزده رشته مقطع (شامل ده رشته کارشناسی ارشد و 9 رشته کارشناسی و کاردانی) و دوازده هیات علمی است. شواهد نشان میدهد که تولید اولین نوع پارچه کشمیر مربوط به سه قرن پیش از میلاد مسیح و حتی شاید قبلتر از آن است. پارچههای ژاکارد به دلیل خاصیت لطافت و ثبات در تولید مانتوهای مجلسی و رسمی، سارافون، دامن، انواع پیراهن و شومیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. در مورد زیبایی سبزهها نیز گفتنی است که سبزههای ماش و عدس ریز و پر پشت هستند و بالای ساقه سبزهها برگهای ریزی وجود دارد که آن را بسیار زیبا میکند. همچنین قابل ذکر است که تعدادی از کارخانهها، بخشی از مواد اولیه مورد نیاز بخشهای بافندگی و تکمیل خود را از کارخانجات دیگر تهیه میکردهاند و تعداد دیگری نیز محصولات نخ و پارچة خود را به عنوان محصول میانی میفروختهاند.

برای تهیه بافته مورد نظر، در گام نخست لازم است به کاربرد و هدف آن توجه داشته باشید. راحتترین سبزهای که زود به عمل میآید گندم است. گندم را از یک هفته مانده به عید هم میتوان سبز کرد اما باقی دانهها را باید حداقل از ۱۲ روز قبل شروع به سبز کردن کنید. سبزه گندم صاف و مستقیم است و نمونه پروتوتایپ یک سبزه است و سبزه تخم آفتابگردان و باقالی خیلی درشت و بانمک هستند! پارچه کتاب به دلیل تراکم بافت بالا، در برابر بسیار مقاوم است و طول عمر بالایی دارد. سوالات متن پودمان صنایع دستی بافت کاروفناوری هشتم با جواب ؛ در این مقاله پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن درس و پودمان ۴ چهارم صنایع دستی بافت کتاب کار و فناوری کلاس هشتم را قرار داده ایم. سوالات متن درس پودمان 4 چهارم صنایع دستی بافت کاروفناوری هشتم با جواب را در این مقاله مشاهده کردید.

هفت نمونه از محصولاتی را که با روش بافت تولید میشوند، بنویسید. نحوه تولید این پارچه ها به گونه ایست که از نخ های بلند به نام تار در طول و پود در عرض استفاده شده و اغلب پارچه های موجود در بازار در این گروه قرار دارند. ولی اگر نخ باقی مانده رنگ خاکتسری داشته باشد و مقدار آن نازک و کم باشد به این معنی است که پارچه از نوع الیاف طبیعی بوده است. مرسوم است که بیشتر با گندم، عدس، ماش، قره ماش، لوبیا و نخود سبزه را درست کنند. خیلیها (بخصوص قدیمیها) معتقدند سبزه را باید خود اهالی خانه سبز کنند. خیلیها هم فقط به وجود سبزه در سفره هفت سین اعتقاد دارند اما مهم نیست که آن را خودشان درست کرده باشند یا از مادر و خواهر گرفته باشند و یا آن را از بازار خریده باشند. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل هم استفاده میشود. از پارچه دنیم برای دوخت انواع لباسهای جین استفاده میشود. پارچه گینگهام در واقع همان پارچه شطرنجی است که در رنگهای سفید مشکی و یا سفید قرمز بیشتر دیده میشود. پلی استر در برابر انبساط و انقباض و ساییدگی نیز از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است.

نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد و فوراً خشک میشود، زیرا رطوبت کمی به خود جذب میکند. پارچههای پشم ویسکوز که درصد پشم بیشتری دارند؛ گرانتر، مرغوبتر و بهترین نوع، برای دوخت کت و شلوارهای مردانه به حساب میآیند، که ظاهر و دوام بسیار خوبی دارند. پاسخ: اگر بخواهید بافته استحکام بیشتری داشته باشد، پودها را به شکل دو لایه از میانه بافته ها عبور دهید. نخ یا پنبه باید نرمتر از مواد دیگر به نظر برسد و همچنین بافت بیشتری نسبت به پلی استر داشته باشد. پارچه کشمیر نسبت به پارچههای تهیهشده از پشم گوسفند، گرمتر و سبکتر است. جالب است بدانید برای مقایسه، ضخامت موی انسان 50 میکرون است. ابریشم پارچهای لوکس و زیباست و جزو بهترین پارچهها برای دوخت لباسهای راحتی است. نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا وشم بافته میشود. برای تولید پوشاک بانوان از مدلهای مختلف پارچه استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید