10 موردی که پارچه فروشها به شما نمیگویند – دکتر پارچه

یکی از موضوعات بسیار مهم این است که در هنگام دوخت پارچه عرض آن نیز موضوع پارامتر بسیار مهم به حساب میآیند و متاسفانه برخی از پارچه فروشها به عرض پارچه توجهی نداشته و بی توجه به این مسئله اقدام به برش آن میکنند. متاسفانه در بازار ایران شاهد فعالیت برندهای نامعتبر بسیار زیادی هستیم. نوع نخها یا الیاف و نحوه قرارگیری آنها در کنار یکدیگر ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن را به وجود میآورد. سطح پارچه شیفون دارای چین و چروکهایی است که وقتی به سطح آن دست میزنید، زبری آن را احساس خواهید کرد. ولی اگر می خواهید پارچه لینن کمتر چروک شود و دانه های کتان در سطح پارچه کمتر به چشم بیاید می توانید از لینن با الیاف مصنوعی استفاده کنید. اگر قصد خرید عمده پارچه از یک پارچه فروش را دارید بهتر است تا پیش از انجام کامل این فرایند، یک متر پارچه را به صورت تست خریداری کرده و آن را به خوبی بررسی کنید.

به همین دلیل بهتر است تا شما به این نکته مهم توجه داشته باشید. پارچه مودال به دلیل نرم بودن و بافتی که دارد به نسبت گرانتر نیز میباشد. این گیاه به شدت مقاوم است و برای رشد به آب کمی احتیاج دارد. نمونه ای از هزینه ی واقعی تولید پنبه را می توان در مورد دریاچه ی آرال مشاهده کرد که در سال ۲۰۱۴ به دلیل مقدار آب مورد نیاز در فرآیند تولید پنبه خشک شد. این نوع پارچه از تعداد نخهای زیادی تولید شده است به همین دلیل ظاهر آن مات و بافت آن ضخیم و بسیار مقاوم است. تراکم بافت این پارچه بسیار زیاد است. این مسأله بسیار مهم است. با این وجود لینن مرغوب از ویژگی هایی بسیار عالی تری نسبت به لینن نامرغوب برخوردار است چون در تهیه آن از ترکیب کتان و ویسکوز استفاده می شود. پارچههای مجلسی معمولاً دارای عرض کامل و عرض مفید هستند، اگر به این نکته دقت کنید عرض کامل برای پارچههای استاندارد است اما برای عرض مفید شما باید به فضای ناکارآمد پارچه را برش بزنید تا از عرض مفید استفاده کنید.

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم این است که اگر قصد خرید پارچه از پارچه فروشها را دارید، حتماً پیش از آن که محصولی را خریداری کنید بهتر است تا به لباس آینده خود فکر کنید. این پارچه بسیار نرم است و کاربرد فراوانی در دوخت انواع لباسها دارد. پارچه ململ مقاومت زیادی در برابر کشیده شدن دارد و برای تولید لباس های جذب گزینه ی مناسبی محسوب نمیشود. اگر بخواهیم این دو پارچه را از نظر مقاومت شان در برابر نور خورشید مقایسه کنیم؛ باید بگوییم که پارچهکتان مقاومت کمتری در برابر نور خورشید از خود نشان میدهد. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولاً جزء پارچههای اشرافی و لوکس محسوب میشود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده است. یکی از نکات بسیار مهم که باید به آن توجه داشت این است که شرکتهای تولید کننده محصولات خود را که کیفیت کمتری دارند را با طرحهای جذابتر و شیکتر تولید میکنند تا با این روش چشم مشتریان را فریب دهند. به یاد داشته باشید که لینن نیز مانند پارچههای پنبهای راحت چروک میشوند و مثل پارچههای دیگر ریزش ندارند و روی بدن نمیافتند در واقع بافتی مستحکم دارند که در میزان دوام آنها نیز تاثیر میگذارد.

هر چه بیشتر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کمدوامتر میشوند. از آنجایی که الیاف پارچه ژرژت بسیار محکم بافته میشود لذا نوعی چین و چروک در سطح آن ایجاد شده است. این پارچه ترکیبی از الیاف پنبه و نخ رنگ شده است بنابراین بسیار نرم و سبک میباشد. تافته یک نوع پارچه آستری محبوب به شمار میآید، چون تزئینی و نرم است؛ اما از آن برای لباس شب و دکوراسیون منزل نیز استفاده میشود. ما در فرم پوش از این پارچه برای دوخت لباس کار استفاده میکنیم. هیچ نوعی از نایلون قابل تجزیه نیست و ممکن است در محل دفن زباله بین ۲۰ تا ۲۰۰ سال باقی بماند. پارچه تویید ساخته شده از نخ و پشم است و تا حدودی زبر، ضخیم و سفت میباشد. مطالعات نشان می دهند که در تولید یک تیشرت پنبه ای یا یک شلوار جین بیش از ۲۰،۰۰۰ لیتر آب مصرف می شود. برای تطهیر پارچهی نجس با آب قلیل، فشردن آن جهت خروج غساله لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید