7 نکته برای انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس

البته پارچه دیگری موسوم به لینن نیز وجود دارد که به پارچه کنفی مشهور است و در فصول گرم سال کاربرد مییابد. این مدل پارچه در حقیقت یک نوع پارچه تزیینی است که از آن برای زیباتر کردن و تزئین لباس و دکوراسیون منزل استفاده میشود. کتان را می توانیم در دکوراسیون های به سبک کلاسیک بسیار بیابیم. مطمئنا افرادی که اقدام به خرید پارچه میکنند قصد دارند تا با استفاده از این پارچه محصولات مختلفی نظیر لباسهای شیک دوخته و از آنها استفاده کنند، به همین دلیل طرح پارچه به عنوان یک موضوع بسیار مهم برای آنها مطرح است. پارچه های پشمی، عرق بدن را جذب میکنند. استفاده طولانی مدت از پارچه بامبو موجب می گردد پوست بدن سطحی خشک و احساس راحتی داشته باشد به طوری که قابلیت جذب آن ۳ الی ۴ برابر پنبه می باشد. نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی از جمله جورابهای نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. همچنین پارچههای نایلونی به سرعت خشک میشوند و رطوب اندکی را جذب میکنند. از آنجا که مایکروفایبرها در جذب آب بسیار عملکرد خوبی دارند و همچنین دوام نسبتا بالایی را نسبت به سایر پارچهها دارند، به همین دلیل طراحان پارچه از این نوع ماده برای ساخت حوله استفاده میکنند.

در این روش هم، ابتدا طرحها انتخاب میشوند، سپس اطلاعات کافی درمورد نوع و ویژگیهای پارچهی مورد استفاده و همچنین پالت رنگ آن، جمع آوری میشوند و در آخر طراحان با کمک متخصصین چاپ، مراحل و نوع چاپ را انتخاب میکنند. البته لباس هایی با الیاف پنبه ای ضخیم تر و گرم­تر هستند و در سرما بدن را گرم میکنند. معمولاً ایراد فرم بدن زیر یک پارچه سنگینتر کمتر به چشم میآید تا زیر یک پارچه نازک و نرم مثل ابریشم؛ به خصوص اگر فرم لباس شما ساده باشد و جزئیات زیادی نداشته باشد. در بافت سرژه، بین طراحیای که در بافت جلو و عقب پارچه صورت میگیرد تفاوت زیادی وجود دارد. توجه به متعادل بودن میزان و اندازهی ردیفهای بافت از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که داشتن طرح بافتی تمیز و مرتب که چشم را آزار نمیدهد، از نکاتی است که باید در طراحیها به آن توجه شود.

الیاف پارچه، تراکم پارچه، ماهیت و جنس پارچه، میزان جذب آب، رنگ پارچه و نوع چاپ مد نظر از نکاتی هستند که یک طراح در حین انتخاب و تولید یک پارچه باید به آنها توجه کند. پارچه جیر هم از پوست حیوانات ساخته میشود و تا حدودی شبیه به چرم است اما میزان انعطاف و کیفیت یک چرم طبیعی و سنتی را ندارد زیرا جیر از چرم طبیعی کمی نازکتر است. بافت ساتن نسبت به سایر بافتها گرانتر و از جلوه و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند. به دلیل این که این پارچه ها پس از شستن آب میروند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند،( اگر موقع خرید پارچه رو هنوز خوب نمیشناسید حتما از فروشنده در مورد اب رفت آن سوال کنید که قبل از دوخت داخل اب بگذارید).همچنین نسبت به مرغوبیت جنس، رنگ پس میدهند.الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. این پارچه ها بید نمی­زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد. طراحی پارچه یکی از رشته های مد و فشن است که اگر به صنعت مد علاقه دارید میتوانید در آن به تحصیل بپردازید. اگر با انواع پارچه آشنا شوید میتوانید خیلی از دشواریهای انتخاب پارچه را آسان کنید.

در طراحی پارچههای بافتی، در مرحلهی اول انتخاب نوع طرح صورت میگیرد، سپس متناسب با رنگ و شکل آن، اندازهی نخ و تعداد نخ در هر تار و پود، زاویهی بافت و نوع ماشین مورد نیاز مشخص میشود. این نوع پارچهها برای پوشاک بادواماند، تنفسپذیری خوبی دارند و به سادگی تمیز میشوند. برای مثال پنبه و کتان هر دو از گیاهان و پشم و ابریشم از حیوانات به دست میآید. به روند و پروسهی طراحی، ایجاد نقش و نگار بر روی پارچه و تولید طرحهای جدید با در نظر گرفتن نکات نساجی و در نهایت دوخت و تولید انبوه پارچه، “طراحی پارچه” میگویند. در روش اول، طراح با ایجاد تغییراتی و بازی کردن با بافت تار و پود پارچه، طرحهای جدیدی را چه به صورت دستی و چه ماشینی تولید میکند ، در روش دیگر، طراح، نقش و نگارهای مختلف را به پارچههای آماده منتقل میکند. همچنین پارچه، در حفظ و معرفی فرهنگ و ملیت یک کشور هم نقش مهمی را ایفا میکند، پس انتخاب و یا طراحی یک پارچه باید با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. در کل پارچههای طبیعی انتخاب نهایی برای این دو شیوهی چاپ پارچه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید