7 نکته برای انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس

در حال حاضر انواع مختلفی از پارچه در بازار وجود دارند که هر کدام خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارند؛ از پارچههای الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی گرفته تا پارچههای پشمی و بافتنی. 1- این پارچهها خیلی سبک و براق هستند دارای کشش بالا و در برابر پارگی و چروک پذیری مقاومت بالایی دارند. الیافت مصنوعی بسیار مقاومند و پارچههای تهیه شده از این نوع الیاف در برابر کشش مقاومت دارند و اگر بخواهید لباس شما دوام داشته باشد مخصوصا برای لباسهای بیرونی میتوانند گزینهی خوبی باشند. البته ناگفته نماند که مقاومت بسیار خوبی در مقابل چروک شدن دارد. این پارچه در عین نازکی و سبکی پارچهای بسیار قوی برای لباسهایی است که روزانه مصرف میکنید. احساسی که در هنگام پوشیدن لباس خواهید داشت بسیار مهم است، نحوه رفتار پارچه با پوست بدن شما، رفتار پارچه در هنگام دوخت و شستوشو، دوام و ماندگاری پارچه و بسیاری موارد دیگر که به جنس آن برمیگردد در کنار طرح و رنگ آن از اهمیت زیادی برخوردار است. انتخاب پارچه مناسب سهم زیادی در ارزشیابی کیفی لباس دارد. ابریشم مصنوعی، ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد. 1- کتان از نظر خصوصیات مانند پنبه است و در ایران کشت نمی شود.

به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم­های ترکیبی مانند تافته­ی ابریشم، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدند که بسیار پرطرفدارتر هستند. به همین منظور، انواع دیگری از ابریشمهای ترکیبی مانند تافته، ساتن و غیره ساخته شدهاند که بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. لمه از الیاف رنگی و ناخن های براق ساخته شده است این نوع پارچه در بین بانوان به دلیل زیبایی آن بسیار محبوب می باشد و برای دوخت انواع لباسهای مجلسی به دلیل خشک بودن آن استفاده میشود در هنگام شستشوی لمه به خاطر حالت دنداندار آن نگران نباشید به دلیل اینکه فقط اکلیل می شود لمه دارای رنگ های مختلف می باشد که بسته به سلیقه خودتان می توانید رنگ مورد علاقه خود را برای لباس انتخاب کنید. با استفاده از انگشتان خود پارچه را کمی بکشید و ببینید تا چه حد کش میآید. هنگام خرید، اولین چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که بدانید چه نوع پارچهای را برای لباس خود در ذهن تصور کردهاید. جالب است بدانید که پارچههای تهیه شده از الیاف طبیعی بسیار جاذب و نرم هستند در حالی که مراقبت از آنها نیز آسان است. پارچه کراپ از جنس های ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه می شود.

این پارچه ترکیبی از الیاف پلی استر و پنبه است که دارای مشخصات هر دو الیاف به کار برده در آن میباشد. امروزه پارچههای گیپور یکی از جذابترین پارچههایی است که برای تهیه و دوخت لباس خواب زنانه بسیار پرکاربرد شدهاند. علاوه بر این، شانل یک نوع پارچه بافته شده است که میتوان آن را از انواع الیاف مختلف از جمله پنبه، ابریشم، پشم و ریون نیز تهیه کرد. اگر بخواهیم پارچهها را به دو دسته کلی تقسیم کنیم میتوان گفت آن ها در دو گروه مصنوعی و طبیعی قرار میگیرند. ماسلین به عنوان پارچه ای استفاده می شود که در نمونه های اولیه برای آزمایش الگو ها قبل از برش و دوخت کار نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. در الیاف این پارچهها نخ طبیعی استفاده شده و یکی از بهترین نوع پارچهها برای دوخت لباسهای راحت خانگی هستند که توصیه میشود اولین انتخاب شما برای خرید باشند. این پارچهها امروزه از ترندهای بسیار جالب لباسهای راحتی خانگی شناخته شدهاند.

این نوع پارچهها بسیار سریع خشک میشوند و برای کسانی که در محیط گرم کار و فعالیت میکنند و یا به طور منظم در حال تمرین هستند و نمیخواهند لباسشان رطوبت را حفظ کند بسیار عالی هستند. این نوع از پارچههای نخی به دلیل الیافی که دارند، به سرعت چروک میشوند. امروزه منسوجات موجود در بازار به دو دسته منسوجات طبیعی و مصنوعی دستهبندی میشوند. امروزه در صنعت نساجی روز به روز شاهد بروز انواع متنوعی از پارچههای جدید هستیم که رابطهی مستقیمی با کیفیت و کشف استانداردهای تازهای در این صنعت هستند. آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ ابریشم پارچهای لوکس و زیباست و جزو بهترین پارچهها برای دوخت لباسهای راحتی است. اگر میخواهید لباس راحتی خانگی، یا انواع سوتین را بدوزید پارچههای نخ پنبه بهترین گزینه برای شما خواهند بود. اما اگر پارچه را در زیر نور قرار دادید و درخشندگی که از پارچه دیدی مناسب نبود و نامطلوب بود به این معنی است که پارچه از جنس لیاف مصنوعی است. ظرفیت جذب و لطافت این پارچه بسیار بالاست و بهترین گزینه برای دوخت لباس راحتی خانگی مانند پیراهن و یا روبدوشامبر در فصول گرم سال است.

دیدگاهتان را بنویسید