7 نکته برای انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس

این پارچه در مواردی استفاده میشود که کشسانی، بهخصوص برای راحتی مدنظر است؛ مانند کاربرد آن در لباسهای ورزشی. آغبانو یکی دیگر از انواع پارچه های نخی است؛ که معمولا برای چادر و چارقد از آن استفاده میشود. سوییت مصنوعی یا سوییت فاکس، بهترین گزینه برای افرادی است که دوست ندارند لباسهای تشکیل شده از پوست حیوانات را بپوشند. نخ لاکرا نوعی الیاف مصنوعی است که خاصیت کششی داشته و در صنایع پوشاک کاربرد زیادی دارد. پارچههای داکرون تنوع رنگی بالا و استحکام زیادی دارند. این پارچه نخی که در قیاس با سایر پارچههای پنبهپایه ضخیمتر است، با استفاده از الیاف پنبه بافته میشود و در دوخت لباسهای گرم ورزشی کاربرد زیادی دارد. این پارچه در چاپ انتقالی و سابلیمیشن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این خصوصیت که بهاصطلاح DRAPE یا تنخور پارچه نامیده میشود، به شما کمک میکند بهتر متوجه شوید پارچه مورد نظر روی تن چگونه دیده میشود. اما به دلیل نحوهی عملکرد متفاوت شیوههای چاپ، آشنایی با ماهیت پارچهها کمک میکند که بتوانیم جنس بهتری را انتخاب کنیم و در نهایت محصولی مناسب تولید کنیم.

در نهایت امیدواریم این مقاله به شما در شناخت انواع پارچه و کاربرد هر یک در طراحی، شما را راهنمایی کرده باشد. به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم­های ترکیبی مانند تافته­ی ابریشم، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدند که بسیار پرطرفدارتر هستند. ویسکوز یکی از انواع پارچه با الیاف نیمه مصنوعی (نوعی از ابریشم مصنوعی یا ریون) است که از خمیر چوب تهیه میشود و معمولاً به عنوان یک جایگزین برای ابریشم طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد، چون ظاهر آن دقیقاً مثل ابریشم طبیعی، جذاب، نرم و لوکس است. نوعی پارچه از جنس الیاف معدنی عایق حرارت و برق است که برای تهیه لباسهای آتشنشانی و لباسهای مناسب برق کاران استفاده میشود. الیاف برخی از پارچهها از جنس نخهای طلا و نقره معدنی هستند که در دوختهای سنتی ایرانی مانند رو دوزی گلابتون به کار میرود. پارچههایی که از سنتزهای شیمیایی به دست میآیند؛ مانند نایلون و پلیاستر. پارچهای ابریشمی و بسیار نازک است؛ مانند وال، فاستونی و تور. در فناوری جدید ریسندگی نخ فاستونی عملیات تابندگی حذف و در نتیجه آن هزینههای تولید نخ نیز کاهش یافتهاست.پارچه فاستوني كه بيشتر مناسب كت شلوار است و بافته شده از پشم مي باشد. جین، نوعی پارچهی کتانی با بافت راهراه و ضخیم است که به نام پارچه دنیم نیز شناخته میشود.

تافته پارچه ای ترد و ساده است که اغلب از ابریشم ساخته می شود اما می توان آن را با پلی استر، نایلون ،استات یا سایر الیاف مصنوعی نیز بافت. چین را میتوان مرکز اصلی تولید نساجی مصنوعی جهان دانست، در نتیجه اکثر محصولات میکروفایبر جهان از چین منشا میگیرند و این کشور به همراه ایالات متحده و اتحادیه اروپا بیشترین میکروفایبرهای جهان را تولید میکنند. اکثر افراد در طول روز با این پارچه سر و کار دارند، اما یا اسم آن را نمی­دانند یا با آن آشنایی ندارند. این پارچه مناسب فصول گرم سال است و بدن را خنک نگه میدارد. اگر به تازگی و در چند سال اخیر به پارچه فروشی رفته باشید، احتمالا با پارچه سوییت (Suede Fabric) برخورد کرده باشید. این نوع از پارچه از بافت پنبه و ابریشم، بدون هیچ زمینهای به صورت برجسته و ضخیم تهیه میشود. نوعی پارچه با بافت ریز از جنس پشم، پنبه و یا الیاف مصنوعی است که همواره با نقوش برجسته از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته میشود.

کریشهها پارچههایی بسیار سبک هستند که گلهای برجسته دارد. همچنین این نوع پارچه پرزهای کوتاهی دارد. بهتر است این مسأله مهم را همیشه به یاد داشته باشید؛ رنگ یک پارچه زیر نور مصنوعی فروشگاه، با رنگ اصلی آن زیر نور طبیعی کمی متفاوت است. این پارچههای تمام پشم، ضخیم، نرم و کمی براق با سطح پرزدار هستند. برای مثال، ممکن است مدل لباس به پارچهای با کشش کم نیاز داشته باشد؛ در این حالت پارچه باید کمی صاف روی بدن قرار گیرد تا زیبایی لباس به چشم بیاید. از معروف ترین و پرمصرف ترین پرارچه های دوخت لباس می توان به پارچه لی، پارچه کتان، پارچه نخی، پارچه جیر و… خرید پارچه عمده ارزان، و یا خرید پارچه، را می توان از فروشگاه پارچه های مختلف خریداری کرد. بنابراین از این مدل پارچه می توان برای زیباتر کردن هرچه بیشتر محیط یا تزیین کردن لباس استفاده کرد و یا آن را در تزیین دکوراسیون منزل به کار برد. با گذشت زمان، صنعتگران در سوئد و سراسر اروپا متوجه شدند که پتانسیل این نوع پارچه بیشتر از تولید دستکش است؛ بنابراین به تدریج تولید آیتمهای دیگر از جمله کت، پالتو، کیف و کفش و… صنعتگران چرم سوئدی، روشی ابداع کرده بودند که از پوست داخلی و نرم حیوانات دستکشهای بسیار نرم و راحتی برای زنان تولید میکردند.

دیدگاهتان را بنویسید